Aktualności
 

Strona główna

Oferujemy

Rekrutacja

Opłaty

Nasze osiągnięcia

Aktualności

Kalendarium

Kadra nauczycielska

Uczniowie

Zajęcia dodatkowe

Piknik charytatywny

Wyniki/Ranking

Kronika Szkoły

Podręczniki

Kontakt

20-lecie Szkoły

25-lecie Szkoły

Do pobrania

Gazetka szkolna

Biuletyn szkolny

RODO

Dokumenty szkoły

Wytyczne MEN, MZ i GIS

Kącik dla Rodzica

Gimnazjum nr 1 historia


Galeria zdjęć

12 listopada 2022 r.

Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

10 listopada br., gdy tylko po minionej przerwie ucichł gwar dziecięcych głosów, na sali gimnastycznej rozległy się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Hymn Polski rozpoczął uroczystość świętowania jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii: odzyskania niepodległości w 1918 roku. W jednej chwili podniosły nastrój ogarnął stojących na scenie artystów z klasy IV b i całą widownię.

Trudno było oderwać oczy od uczniów w odświętnych strojach z biało-czerwonymi kotylionami. Trudno było pozostać obojętnym na padające ze sceny słowa. Dzieci rozwinęły przed naszymi oczyma obraz kraju niepogodzonego z niewolą, kraju, który nie dał się zniszczyć i upokorzyć.

Słuchaliśmy w skupieniu, z narastającym zainteresowaniem i wzruszeniem. Uczniowie mówili wiersze o Ojczyźnie, o cierpieniu, o trudach żołnierskiego życia. Śpiewali, a wraz z nimi widownia, powstańcze piosenki o strzelcach, którzy „za naszą Polskę idą w bój”, o ułanach, którzy „przybyli pod okienko” i o wojence, za którą „idą chłopcy malowani”. Znana piosenka o Jasieńku, któremu „nic nie trzeba już, bo (...) tam pod dębem, gdzie w wojence padł, rozkwitł na mogile białej róży kwiat” - wykonana przez Olę Miśkiewicz z klasy 6 b poruszyła nasze serca.

Występ klasy IV b podsumowała Pani Dyrektor opowieścią o losach Polaków żyjących pod zaborami. Mówiła o próbach germanizacji i rusyfikacji narodu polskiego, o protestach młodzieży szkolnej i okrutnych restrykcjach zaborców wobec dumnych i pełnych buntu Polaków.

Na koniec Samorząd Szkolny przeprowadził konkurs na temat zaborów i dążenia Polski do odzyskania wolności. Nawet najmłodsi uczniowie świetnie poradzili sobie z odpowiedzią na pytania o rok odzyskania niepodległości, lata niewoli czy też o marszałka Piłsudskiego. Nagroda chyba wszystkim smakowała!

Dziękujemy młodym artystom i nauczycielom, którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie tej pięknej uroczystości: pani Karolinie Dmeńskiej, panu Jarosławowi Woźniakowi i panu Grzegorzowi Kucharskiemu. Dziękujemy też uczniom klas I-VIII, którzy godnym zachowaniem potwierdzili swój patriotyzm.10 listopada 2022 r.

Pokolenia w hołdzie dla Rzeczypospolitej

Wieczór 9 listopada w naszej szkole upamiętniał zdarzenia, które rozegrały się w Polsce 104 lata temu. Odzyskanie niepodległości świętowaliśmy w gronie dziadków i rodziców naszych uczniów, pracowników szkoły, dzieci i młodzieży. Uroczystość rozpoczął hymn „Gaude, Mater Polonia”, wykonany przez chór Alegrezza del Canto. Słuchaliśmy tej średniowiecznej pieśni z dumą i wzruszeniem. Pani Dyrektor podkreśliła, że „jest to pieśń chwały, mówiąca o sile polskiego ducha, o niezłomności ludzi, którzy walczą przeciw najeźdźcy, nieskorzy paść przed nim na kolana. To pieśń o tych, którzy odważnie sprzeciwiają się tyranii, gotowi do ostatniej kropli krwi bronić swej ojczyzny”. Niezwykłe wrażenie wywołała też wykonana przez chór pieśń „Warszawianka”. Słowa „Powstań, Polsko, skrusz kajdany” brzmiały jak wezwanie, by strzec odzyskanej wolności.

Wiersz K. I. Gałczyńskiego pt. „Ojczyzna”, recytowany przez Panią Dyrektor, a następnie wykonane przez dzieci, młodzież i dorosłą widownię żołnierskie piosenki i wiersze budziły w naszych sercach prawdziwą, gorącą miłość do polskiej ziemi, polskich tradycji i kultury. Opuściliśmy szkołę w ten cichy, jesienny wieczór przekonani, że nie ma w życiu większej i bardziej świętej wartości niż wolność ojczyzny.

Uroczystość przygotowała pani Anna Dobrzelewska, dekorację wykonała pani Ewa Kuliberda, opracowaniem muzycznym programu zajął się pan Jarosław Woźniak. Wszystkim, którzy przyłożyli rękę i serce do tego, byśmy mogli godnie i z radością przeżywać rocznicę odzyskania niepodległości, serdecznie dziękujemy. Ale przede wszystkim dziękujemy wspaniałemu chórowi, w którym śpiewa m.in. babcia naszych uczennic. Słowa uznania kierujemy też do naszych młodych artystów – uczniów klasy VI b i do publiczności, która nie zawiodła nas i chętnie przyłączała swe głosy do piosenek „Raduje się serce”, „Pierwsza brygada”, „Pierwsza kadrowa” i wielu innych.9 listopada 2022 r.

Sukces absolwenta

Informację o sukcesie naszego byłego ucznia Marka Kazimierczaka, zeszłorocznego absolwenta, przeczytaliśmy z wielkim zaskoczeniem i wzruszeniem. Marek jako uczeń klasy VIII naszej szkoły został w ubiegłym roku laureatem II miejsca w Ogólnopolskiej XVI Olimpiadzie Informatycznej Juniorów. Jak się okazuje, chłopak nie poprzestał na tym tytule, nadal szlifuje wiedzę z informatyki i startuje w prestiżowych konkursach.
Od 19 do 25 września 2022 roku trwała Europejska Olimpiada Informatyczna Juniorów. Na liście reprezentacji Polski znaleźliśmy nazwisko Marka. Należy dodać, że tylko ośmiu uczniów z Polski zostało zakwalifikowanych do startu w tym szczególnie ważnym współzawodnictwie, wyróżniającym najlepszych młodych informatyków w kraju.
Marku, jesteśmy z Ciebie dumni i niezmiernie cieszy nas Twój sukces! Serdecznie gratulujemy!https://oij.edu.pl/news/oij17/ejoi22-wyniki/
8 listopada 2022 r.

Wolontariusze podczas „Biegu z Radością”

9 października w niedzielę odbył się „Bieg z Radością”, wspierający walkę 3-letniej Marysi z chorobą. Wolontariusze z klas VIII i z klasy VII nie zawiedli w tej szlachetnej akcji. Zawsze gotowi stawić się tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, również tym razem zachęceni przez panią Janinę Karczewską stawili się w liczbie 52 osób do pomocy. Ich praca polegała na wspieraniu zawodników, zabezpieczeniu trasy oraz zebraniu taśmy po zakończonych zawodach. Choć obowiązków było wiele, to jednak młodzież czuła satysfakcję z wykonanych zadań. Organizatorzy z firmy Toyota Radość docenili wysiłek uczniów, wręczając im certyfikaty. My też dziękujemy młodzieży za wspaniałą postawę.7 listopada 2022 r.

Nasze edukacyjne, wypoczynkowe i refleksyjne wycieczki

Październikowe wycieczki klas VIII i klasy VII obfitowały w wiele atrakcji. Program każdej z nich był niezwykle bogaty i ciekawy. Odbyło się zwiedzanie Lublina, Kazimierza Dolnego i Łodzi, połączone z grami strategicznymi, leśnymi eskapadami, dyskoteką, wspólnym ogniskiem. Młodzież poznawała bogatą historię tych ważnych w naszym kraju miast, podziwiała ich architekturę i zabudowę. Czas mijał na odpoczynku oraz wchłanianiu wiedzy w sposób odmienny niż w szkole, prawie niezauważalnie i radośnie.

Inaczej było w Palmirach i w Majdanku. Już same te nazwy zapowiadały, że tutaj, w miejscach masowych zbrodni hitlerowskich przeżyjemy bolesny wstrząs i przygnębienie. Długie, ponure szeregi grobów w Palmirach i piękny las, który nie chciał, wbrew nazistowskim zamiarom, zataić prawdy o egzekucjach wywoływały niedowierzanie.

Podobnie było w Majdanku. Piece krematoryjne, wymyślne tortury, nieludzkie traktowanie więźniów – o tym trzeba wiedzieć, choć prawda jest trudna do przyjęcia. Młodzież wróciła z tych wycieczek pełna zadumy. Czy słowa wykute w bryle Pomnika Walki i Męczeństwa w Majdanku „Los nasz dla was przestrogą” wpłyną na postrzeganie świata przez naszych nastolatków? Mamy nadzieję, że tak, bo ofiara tysięcy pomordowanych nie może być daremna.14 października 2022 r.

Pierwszoklasiści ślubują

12 października pierwszoklasiści złożyli uczniowskie ślubowanie. Przeżywali chwile prawdziwej dumy, gdy pani dyrektor Hanna Gąbka mianowała ich wielkim kolorowym ołówkiem na uczniów naszej szkoły. Radości dopełniły podarunki: pięknie wydane książki z utworami Danuty Wawiłow i przybory do pisania. Potem rozpoczął się ich pierwszy szkolny występ. Były wiersze, piosenki, tańce, zabawy. Program przygotowali nauczyciele: pp. wychowawczynie, p. Iwona Nadolna, p. Jarosław Woźniak.

To był bardzo ważny dzień dla najmłodszych bohaterów uroczystości, ale też dla ich rodziców i wychowawczyń klas. Właśnie rozpoczął się czas wspólnej pracy i nauki, wspólnych zabaw i wykonywania obowiązków. Życzymy wszystkim dzieciom, by każda spędzona tu godzina była pełna pięknych wrażeń i dawała satysfakcję ze zdobywania nowych umiejętności.11 października 2022 r.

Mistrzostwa Dzielnicy Wawer w Biegach Przełajowych

Nauczyciel wf-u, pan Grzegorz Kucharski, nie tylko przygotowuje młodzież do startu w zawodach, ale też relacjonuje najważniejsze wydarzenia sportowe, w których uczestniczą nasi uczniowie. Przeczytajcie!

Mistrzostwo gminy Wawer to największa impreza biegowa, która gromadzi na starcie najszybszych zawodników wszystkich szkół podstawowych i liceów. 50-osobowa reprezentacja naszej szkoły startowała we wszystkich kategoriach wielobojowych. Trudno opisać emocje towarzyszące tym zawodom. Były radość i euforia, nawet polały się łzy. Były też znakomite wyniki, okupione nadludzkim wręcz wysiłkiem.

Złote medale zdobyli: Zuzanna Świercz, Kosma Krasuski, srebrnymi udekorowano Gabrielę Sochę i Nataszę Głusik, a brąz wywalczyła Kasia Jura. Najlepsza „piętnastka” zakwalifikowała się do startu w Mistrzostwach Warszawy w AWF.

Ambicje, upór, wytrwałość i determinacja naszych uczniów podczas Mistrzostw Warszawy zasługują na uznanie. Szczególne brawa należą się Kosmie Krasuskiemu, który zajął 5 miejsce i teraz będzie reprezentował naszą szkołę w Mistrzostwach Województwa Mazowieckiego.10 października 2022 r.

Wolontariusze na trasie maratonu

25 września odbył się 44 Maraton Warszawski. To coroczne wydarzenie zgromadziło na starcie 4000 zawodników, którzy w walce o medal pokonywali trasę 42 km i 195 m.

W imprezie, jak co roku, wzięli udział wolontariusze z naszej szkoły. 40-osobowy zespół uczniów obsługiwał biegaczy, podając im wodę i napoje izotoniczne na dwunastym kilometrze trasy.

Wolontariusze ze szczerą chęcią zaangażowali się w pracę, wykazali zdyscyplinowanie i poczucie obowiązku. Pracami młodzieży kierowali nauczyciele wf-u. Cała nasza szkolna ekipa stworzyła wspaniałą sportową i pełną życzliwości atmosferę.

Gratulujemy i dziękujemy.8 października 2022 r.

Sprzątamy świat

17 września grupa uczniów z VIII b, zaopatrzona w gumowe rękawice i plastikowe worki na śmieci, ruszyła spod szkoły w kierunku lasku, wcinającego się w ulicę Mrówczą, tuż za szkołą. Celem tej niezwykłej wyprawy było sprzątanie dość sporego kawałka zieleni, który powinien cieszyć oczy mieszkańców i dawać im możliwość wypoczynku, a tymczasem... straszy swoim wyglądem. Nasi wolontariusze pozbierali zagrzebane w leśne runo puszki i butelki, uprzątnęli porozrzucane po całej przestrzeni śmieci, znaleźli nawet stary koc. Akcja sprzątania przeprowadzona w trosce o czystość Ziemi, a tym samym – o nasze zdrowie uświadomiła młodzieży, jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne. „Po naszej pracy świat od razu wyglądał inaczej! Wszędzie było czysto, a w lesie pachniało lasem” - napisał Franek Kobyliński. Dziękujemy wolontariuszom za wspaniałą postawę, za ciężką pracę i przede wszystkim za ten leśny zapach.5 października 2022 r.

(TY) DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania trwał u nas... tydzień. Codziennie od poniedziałku do piątku już od samego rana zachęcaliśmy dzieci do słuchania fragmentów książek. W roli lektorów wystąpili uczniowie klasy VII i klas VIII. Nie wiemy, który utwór najbardziej spodobał się małym słuchaczom, bo za każdym razem zainteresowanie było ogromne, ale z pewnością największe rozbawienie wywołały opowieści o przygodach „Borysa i Zajączków” z książki M. Zarębskiej.

W bibliotece też odbyły się dwa ważne spotkania, w których główną rolę odgrywała powieść Marty Kisiel pt. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”. Dzieci z klas II a i II b z miejsca dały się oczarować przygodom bohaterów i też od razu wniknęły w niezwykłą atmosferę domu zamieszkałego przez dziwnych lokatorów. Znów zaprosiliśmy do czytania młodzież ze starszych klas, ale czytały też nauczycielki i nawet dzieci, które tak doskonale opanowały tę umiejętność, że szkoda by było nie skorzystać z ich zaangażowania.

Podsumowaniem czytania był konkurs. Oczywiście, po tak uważnym słuchaniu, odpowiedzi na różne pytania, choćby o ulubione słówko Licha, nie mogły stanowić problemu. Uczestnicy zostali nagrodzeni cukierkami, a potem z zapałem przystąpili do malowania portretów bohaterów książki.

Mamy nadzieję, że ten szczególnie literacki koniec września nie oznacza też końca przyjaźni z książką, wręcz przeciwnie: znajdzie wielu kontynuatorów wśród uczniów naszej szkoły.
16 września 2022 r.

Drodzy Absolwenci 2021/2022!

Informujemy, że dzisiaj otrzymaliśmy zaświadczenia „First Certificate in English”.

Można je odbierać codziennie w godzinach pracy sekretariatu 8:00 – 18:00.

11 września 2022 r.

Witamy nowy rok szkolny!

Lato ukryło się pod parasolami, a my jeszcze za nim tęsknimy, choć nowy rok szkolny już od 1 września czaruje nas niespodziankami. Nowi nauczyciele, nowi koledzy, nowe podręczniki i przedmioty... Ciekawe, absorbujące plany szkolnych wydarzeń, uroczystości, wycieczek... To wszystko przed nami, przez całe 186 dni nauki (bo pozostałe dni to ferie, wakacje, soboty, niedziele), aż do 23 czerwca 2023 roku. Czym wypełnimy te dni? Skupieniem, refleksją, śmiechem, zabawą?

Na powitanie roku szkolnego Pani Dyrektor zacytowała słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Nauka kryje w sobie wielkie piękno. Naukowiec w swym laboratorium jest nie tylko technikiem – jest także dzieckiem stojącym twarzą w twarz ze zjawiskami natury, które budzą jego zachwyt niczym bajka”.

„Tak samo wasza, drodzy Uczniowie, codzienna praca kryje w sobie wielkie piękno – mówiła Pani Dyrektor. – Piękno jest w waszych działaniach, w wysiłku, który podejmujecie, by rozwiązać równanie, poznać dzieje Ziemi, napisać wypracowanie. W radości, która wybucha, gdy udaje wam się wpaść na właściwy trop. W zadumie nad skomplikowanym wzorem chemicznym, w niecierpliwości, gdy wertujecie kartki podręcznika, by znaleźć odpowiedź na nurtujące was pytanie.

Nie niszczcie tego piękna. Nie zduście go pogardą, uprzedzeniami, brakiem wiary w swoje możliwości. Stańcie, jak powiedziała noblistka, twarzą w twarz z otaczającym was życiem i odnajdźcie w nim blask, który was zachwyci. Rozpalcie ten blask i pielęgnujcie płomień, by nie zgasł, bo on rozjaśnia umysł i rozgrzewa serca. Budzi ambicje i nakłania do poznawania coraz większych obszarów życia. Wszyscy mamy w sobie nienasyconą ciekawość świata. Wszyscy pragniemy wiedzy. Ale nie każdy potrafi ją zdobywać, nie każdy chce sięgnąć po nią ręką, bo to wymaga podsycania ognia, a więc ciągłej pracy i wielu wyrzeczeń.

Pokażcie, ile w was entuzjazmu, by sprostać zadaniom, ile macie inicjatywy, jak bardzo potraficie być kreatywni. Nie zapomnijcie przy tym, że „naukowiec w swym laboratorium jest też technikiem”. Musi więc być dokładny, skrupulatny, obowiązkowy. Nie może sobie pozwolić na zaniedbania, na lekceważenie pracy. Ta bajka, o której mówi Maria Skłodowska-Curie, ma dwa oblicza: potrafi zauroczyć, ale też przywołuje do porządku, dyscyplinuje, narzuca systematyczność i pracowitość. Pamiętajcie o tym”.

Rozpoczynamy więc rok szkolny 2022/2023 z przesłaniem, aby przysiąść fałdów nad podręcznikami, a kiedy trzeba – rozwijać skrzydła i wznosić się ponad horyzonty. Powodzenia i samych sukcesów!


14 lipca 2022 r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023

Uroczystość rozpoczęcia roku szk. 2022/2023 odbędzie się
1 września 2022 r.

klasy 4-8 godz. 900
klasy 1-3 godz 1130


Zapraszamy. Dyrekcja Szkoły

14 czerwca 2022 r.

W trosce o naszą planetę

O ochronie środowiska w szkołach ostatnio mówi się wiele, zdawałoby się wręcz, że wśród młodych ludzi panuje moda na ekologię. Rezygnujemy z plastikowych naczyń, oszczędzamy energię i wodę, segregujemy śmieci, zmieniamy tryb życia na „zero waste”. Uczniowie zaczynają rozumieć, że troska o przyrodę stała się koniecznością każdego człowieka.

Przykłady odpowiedzialnego zachowania wobec planety można mnożyć. Nasza biblioteka wybrała jeden z nich i zaproponowała uczniom udział w konkursie na ekologiczną zakładkę do książki. Ekologiczną – czyli wykonaną z naturalnych materiałów, występujących w przyrodzie albo ulegających szybkiej degradacji.

Otrzymaliśmy ciekawe prace, szkoda tylko, że tak ich niewiele!

I miejsce w kategorii klas V-VI otrzymała Natasza Głusik z klasy V b za oryginalną zakładkę wykonaną ze słomki i jesiennych liści.

W kategorii klas I-III przyznaliśmy nagrody uczennicom klasy II b za kreatywność i staranność wykonania. Są to: Pola Szczygielska i Natalia Łukasiewicz (I miejsca) oraz: Róża Szulc, Hania Szychta i Hania Łaszczewska (wyróżnienia).

Gratulujemy pomysłów i dziękujemy za mądre, odpowiedzialne podejście do tematu ekologii.
14 czerwca 2022 r.

Skandal na brystolu

Z pewnością mało kto wie, skąd ten tytuł. Więc wyjaśniamy: tak zaczyna się praca konkursowa Emily Janson z klasy VII c. Może chcecie przeczytać choć fragment? Oto on:

„Promienie słońca wpadały powoli do pięknego studia, pokonywały centymetry, następnie metry. Ozdabiały szkice, kolorowały twarze i wypuszczały z pochlapanych słoików jaskrawe cienie. Sprawiały, że pozostawiona sama sobie mętna woda po pędzlach, stawała się ozdobą. Nachodziły na paprocie i agawy, sunęły po nierównych brwiach, miękkiej, lekko tłustej skórze, aż w końcu atakowały podpuchnięte powieki. To był wrzesień i pokazywał to w każdej sekundzie swojego trwania”.

Jeśli nazwiemy Emilii mistrzynią budowania nastroju literackiego, wcale nie będzie w tym przesady. Chyba do tego samego wniosku doszli członkowie komisji XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”, przyznając jej WYRÓŻNIENIE HONOROWE, jedno z czterech na całą Polskę. Dodajmy jeszcze, że organizatorem konkursu było Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, a patronat nad nim objął Minister Edukacji Narodowej.Szczere, gorące gratulacje dla Emilii!
6 czerwca 2022 r.

Muzyczna przerwa i czas na refleksje

Znów mieliśmy niezwykłą przerwę w lekcjach! Odpoczywaliśmy w nastroju takim, jaki wyczarować może tylko muzyka.

Z okazji Dnia Dziecka szkolne Koło Wokalne, prowadzone przez p. Jarosława Woźniaka, zaprosiło nas na program „Z uśmiechem na dzień dobry”. Sala taneczna, w której odbywał się koncert, zgromadziła wielu słuchaczy, znaleźli się tu pewnie też prawdziwi melomani.

Artyści zaprezentowali nam spektakl podzielony na 6 części, o tytułach: Szczerość, Pogoda ducha, Uśmiech, Dobry gest, Ludzie dobrzy, Zostawić ślad. Każdą część poprzedzało przytoczenie cytatów – sentencji znanych ludzi o postawach godnych człowieka. I każdą część kończyła piosenka, po mistrzowsku wykonana przez uczestników zajęć muzycznych.

Odpoczęliśmy w atmosferze pełnej pogodnych, romantycznych i wesołych nutek, przepojeni muzyką i skłonni do refleksji o najważniejszych wartościach w życiu człowieka.
6 czerwca 2022 r.

Ostatnia szkolna wycieczka klasy VIII a

W ciągu ośmiu lat nauki klasa VIII a miała wiele wycieczek, ale ten wyjazd pamiętać będzie chyba jeszcze długo po opuszczeniu szkoły. Było tyle atrakcji, że nikt nie miał czasu się nudzić!

W ciągu trzech dni, od 30 maja do 1 czerwca pod opieką p. Janiny Karczewskiej i p. Andrzeja Dubasa uczniowie zwiedzali Poznań i okolice tego miasta, królującego w dolinie Warty. Przewodnik zaprowadził ich na Starówkę, w podcienia renesansowych kamieniczek i przed frontony kolorowych domków budniczych, skąd mogli przyjrzeć się trykającym na wieży ratuszowej koziołkom (podobno, jak głosi legenda, uciekły spod noża rzeźnika). Opowieści o zabytkach i ciekawostkach Poznania było sporo, każda warta wysłuchania.

Poznań słynie też z rogali świętomarcińskich, więc trzeba było choć na chwilę stać się piekarzem i samodzielnie upiec ten sławny wielkopolski przysmak. Rogalowe Muzeum Poznania rozbrzmiewa poznańską gwarą, któż by nie chciał wiedzieć, co znaczą takie słowa jak: sznytka, tytka, kociamber? A pyry zez gzikiem? Tych specjałów ósmoklasiści mogli posmakować w sławnym Muzeum Pyry.

Młodzież odwiedziła również Muzeum Fiedlera w Puszczykowie. Arkady Fiedler to znany podróżnik i pisarz, dlatego ekspozycja przyciągnęła uwagę nie tylko entuzjastów turystyki, ale też miłośników literatury.

W tym bogatym programie edukacyjnym znalazł się czas na sport, wypoczynek nad jeziorem, ognisko z kiełbaskami, rowerową eskapadę, a nawet – na udział w grze miejskiej.

Czy wycieczki pod koniec pobytu w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 92 nie są wspaniałym zamknięciem ośmioletniego dorastania do roli turysty umiejącego przeżywać zachwyt podczas kontaktu z naturą i czerpać pożytek z nauki? Odpowiedzcie sami!


30 maja 2022 r.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2022

Miniony tydzień był szczególnie trudny i ważny dla najstarszych uczniów naszej szkoły. Gdy młodsi cieszyli się wolnymi od zajęć dniami, ósmoklasiści przystąpili do obowiązkowych egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Nie obyło się bez odrobiny stresu i lekkiego napięcia wśród uczniów, rodziców, także nauczycieli, ale wszyscy są dobrej myśli i z niecierpliwością oczekują wyników, które poznamy 1 lipca.


27 maja 2022 r.

Brawa dla sportowców

6 maja rozpoczął serię emocjonujących rozgrywek piłkarskich. Tego dnia młodzież naszej szkoły wystartowała w Mistrzostwach Dzielnicy Wawer w piłce nożnej. Na sukces trzeba było ciężko pracować. W efekcie nasza szkolna drużyna w składzie: Krystian Zawisza, Kosma Krasuski, Antoni Sobiech, Krzysztof Baca, Oliwier Witecki, Tymon Soczyński, Hubert Pluta, Antoni Fijałkowski, Zygmunt Bogusz, Damian Wochnik, Wiktor Żarkowski, wywalczyła tytuł mistrzowski, pokonując w finale szkołę „Żagle” i SP nr 86. Królem strzelców został Krystian Zawisza z kl. VII b.

To wspaniałe zwycięstwo sprawiło, że nasi szkolni piłkarze zakwalifikowali się do reprezentowania dzielnicy Wawer w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

W tych rozgrywkach poprzeczka była ustawiona bardzo wysoko. Na boiskach piłkarskich spotkały się najlepsze drużyny warszawskich szkół. Wygrana z reprezentacjami Bielan i Rembertowa zapewniła naszym chłopcom miejsce w pierwszej „12”. W meczu o finałową „6” nasi piłkarze rozgromili zawodników z Woli 8:0.

Ten znakomity zespół o olbrzymim potencjale piłkarskim dzięki determinacji, odwadze, ambicji i woli walki ostatecznie zajął 6 miejsce w Warszawie.

ukces jest tym większy, iż w historii naszej szkoły tylko drużyna siatkarzy zajęła 5 miejsce w Warszawie.

Wszyscy gratulujemy, a szczególnie WIELKIE GRATULACJE dla zawodników i rodziców oraz podziękowania za olbrzymie emocje składa trener szkolnej drużyny – p. Grzegorz Kucharski.


24 maja 2022 r.

Wycieczkowy maj

Maj w naszej szkole obfitował w krótsze lub dłuższe wycieczki klasowe.

Klasy 5a i 5b odwiedziły park rozrywkowo-sportowy TepFactor. Jest to labirynt dwudziestu pięciu, wykutych w skale, pokoi. W każdym z nich grupy musiały sprostać różnorakim wyzwaniom, pokonując ruchome i elektronicznie sterowane przeszkody. Była to okazja sprawdzenia swojej zręczności, cierpliwości, umiejętności logicznego myślenia, a także siły fizycznej. Z pewnością była to też niezwykle integrująca, a zarazem pełna śmiechu i emocji przygoda, która na długo pozostanie w pamięci.

Po zakończonej zabawie piątoklasiści zgodnie stwierdzili, że była to najlepsza tegoroczna wycieczka!


23 maja 2022 r.

Rodzinny nastrój i rodzinne emocje w naszej szkole

18 maja w szkole było nadzwyczaj serdecznie i przytulnie. Padały słowa wdzięczności, ufne i przyjazne, często tłumione wzruszeniem. Ten rodzinny klimat wypracowały dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami, nauczycielką tańca, nauczycielem muzyki i innymi osobami zaangażowanymi w przygotowanie pełnego uroku Dnia Rodziny, święta bliskiego każdemu Dziecku, każdej Mamie, każdemu Tacie, Babciom i Dziadkom.

Dorośli z mocnym biciem serca przyjmowali od swoich pociech laurki, rysunki i własnoręcznie wykonane upominki. Wszyscy z podziwem patrzyliśmy na artystyczne popisy najmłodszych uczniów i oklaskiwaliśmy ich występy sceniczne.

W tej pełnej ciepła atmosferze chyba wielu z nas zrozumiało, jak bardzo potrzebujemy miłości, bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa i zaufania, tego wszystkiego, co może dać nam tylko najbliższa rodzina.


18 maja 2022 r.

Szachy, czyli urok królewskiej gry

13 maja upłynął pod znakiem sportu.

Już od rana trwał w szkole turniej szachowy, do którego przystąpiło 44 uczestników, rozgrywających RAPID, czyli szachy szybkie. Zgodnie z regulaminem na każdego zawodnika przypadało po 15 minut w 6 rundach. Rywalizacja była zacięta, wymagała koncentracji, wyobraźni i umiejętności taktycznych.

Organizatorzy zawodów: mistrz międzynarodowy i medalista Polski p. Krystian Kuźmicz oraz sędzia p. Paweł Rymarowicz dołożyli wszelkich starań, by ta wspaniała, szlachetna walka o zwycięstwo stanowiła dla naszych uczniów piękne przeżycie.

Spośród uczestników wyłoniono najlepszych, którymi są:
    Mateusz Lis-Wołoszyk z kl. 2 c
    Jan Panasewicz z kl. 3 b
    Tymon Klimowicz z kl. 5 b
    Adam Wykowski z kl. 3 a

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkim zawodnikom szczególnie mocno dziękujemy za wzorową postawę sportową.

Gra toczyła się nie tylko o nagrody, choć te były imponujące (oprócz pucharów i medali wśród nagród znalazły się: cymbergaj, hulajnoga wyczynowa, voucher do tunelu aerodynamicznego – fly spot oraz słodycze i zabawki-gniotki), ale przede wszystkim o to, by każdy mógł doświadczyć uroku tej królewskiej konkurencji sportowej.


26 kwietnia 2022 r.

By wszyscy mogli świętować Wielkanoc...

Gdy większość uczniów wypoczywała po Świętach Wielkanocnych, ciesząc się z dodatkowego wolnego dnia, wolontariusze znów ruszyli do akcji! 19.04.br. uczniowie z klas VII, inspirowani przez panią Janinę Karczewską, kolejny raz wzięli udział w programie Mazowieckiego Kuratora Oświaty - „Paczka na Kresy”. Wspólnie z harcerzami p. Marcina Świderskiego i innymi wolontariuszami spakowali 2500 świątecznych zestawów dla ukraińskich uchodźców. Chyba szczególnie istotne jest to, że oprócz zaangażowania w pracę młodzież okazuje przybyszom empatię i solidarność. Gratulujemy!


8 kwietnia 2022 r.

Ferie wielkanocne

Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Przed nami ferie wiosenne i Wielkanoc. Życzymy Wam pełnych spokoju i nadziei Świąt Wielkanocnych, optymizmu, wiary w lepsze jutro oraz wielu ciepłych, radosnych i słonecznych chwil z Najbliższymi!


7 kwietnia 2022 r.

Radość z nauki… gotowania!

Obejrzyjcie naszą fotorelację z warsztatów kulinarnych kl. 5a.

Zobaczcie, jak przyjemne może być wspólne przygotowywanie posiłków!


1 kwietnia 2022 r.

Dary dla Ukrainy

Gdy Dyrekcja Szkoły ogłosiła apel o zbiórkę darów dla ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli tymczasowy dom w Wieliszewie, nie trzeba było długo czekać na odzew. Uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice znosili niezbędne produkty. W ciągu kilku zaledwie dni sala taneczna zapełniła się paczkami z długoterminową żywnością, lekarstwami, środkami higienicznymi, kocami, śpiworami i innymi artykułami potrzebnymi ludziom, którzy w wyniku rosyjskiej agresji stracili wszystko. Organizacją zbiórki kierowali nauczyciele: p. Janina Karczewska, p. Magda Donat, p. Sławomira Bastek, p. Anna Zegar i p. Bartek Wilczyński. Samorząd Szkolny każdą wolną godzinę przeznaczał na sortowanie i pakowanie dostarczonych rzeczy. Rodzice zorganizowali transport. Dary z naszej szkoły zostały zawiezione do Wieliszewa, do szpitala w Międzylesiu, do fundacji Szlachetna Paczka i do SP nr 12 w Otwocku, która udostępniła uchodźcom salę gimnastyczną. Leki dostarczyliśmy bezpośrednio do Ukrainy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc dla Ukrainy, za okazane serce i przyniesione dary.


24 marca 2022 r.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE

W poniedziałek - 21 marca - powitaliśmy w szkole wiosnę. Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością! Na korytarzach od rana było kolorowo i wesoło. Każda klasa przygotowała wiosenne stroje i dekoracje. Już po pierwszej lekcji rozpoczęły się obchody tego wyjątkowego dnia. W tym roku Dzień Wiosny świętowaliśmy na sportowo. Emocji było co niemiara! Reprezentacje klas rywalizowały ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych. Starsi rozegrali zaciekłe mecze koszykówki, młodsi zagrali w piłkę nożną. Oprócz gier zespołowych bawiliśmy i integrowaliśmy się świetnie przeciągając linę, biegając, a także skacząc na skakance. To był radosny i, jak na wiosnę przystało, wyjątkowo słoneczny dzień. W tym dniu wszyscy wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy. :-)


18 marca 2022 r.

Dla ukraińskich uchodźcówAkcja Wawerskiego Centrum Kultury w Międzylesiu „Pomagamy Ukrainie” koordynowana przez p. Marcina Świderskiego spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych szkolnych wolontariuszy. Młodzież całym sercem wsparła ukraińskich uchodźców. Uczniowie pod opieką p. Janiny Karczewskiej podjęli systematyczną, kilkudniową pracę polegającą na sortowaniu, pakowaniu i przenoszeniu do autokaru żywności oraz artykułów sanitarnych. Zaangażowanie i zdyscyplinowanie młodzieży zostało docenione przez pracowników domu kultury oraz okolicznych mieszkańców. Szkole przynieśli chlubę, a wojennym uciekinierom – być może wiarę w dobro i serdeczność Polaków.14 marca 2022 r.

Pomagamy rodakom!Szkolni wolontariusze zaangażowali się w pomoc dla Polaków zesłanych na Syberię i do Kazachstanu w czasach agresji Związku Radzieckiego na ziemie polskie. Teraz rodziny zesłańców powracają w ojczyste strony. Ich bagaż to najczęściej tylko ból, pamięć o przeżytych tragediach i rozpacz po utracie bliskich. Nie mają nic – żadnego dobytku, nawet najbardziej potrzebnych w życiu sprzętów, pozwalających na rozpoczęcie nowego życia.

Dlatego przekazaliśmy polskiej rodzinie repatriantów, przebywającej obecnie w Pułtusku, podstawowe wyposażenie gospodarstwa domowego. Nowe i dobrej jakości rzeczy, takie jak odkurzacz, sprzęt kuchenny, suszarki do włosów i ręczniki nasi uczniowie zgromadzili w krótkim czasie i zawieźli mieszkańcom Domu Kresowego „Kasztel” w Pułtusku. Do zbiórki zorganizowanej przez panią Janinę Karczewską i przeprowadzonej przez szkolną młodzież włączyła się Rada Pedagogiczna, przekazując repatriantom 1180 zł.

Sympatyczna laurka wykonana przez dzieci byłych zesłańców jest dowodem, że taka pomoc jest przyjmowana z prawdziwym wzruszeniem i wdzięcznością.4 marca 2022 r.Szanowni Państwo! Drodzy Rodzice i Uczniowie!

W związku z wojną w Ukrainie nie możemy pozostać obojętni!

Zwracamy się do Państwa z apelem o wsparcie. Chcemy pomóc Uchodźcom przebywającym w Wieliszewie.

W sali tanecznej zbieramy leki, środki opatrunkowe, środki czystości i higieny osobistej, koce, śpiwory, ręczniki, pościel, żywność z długim terminem ważności, a także baterie, latarki, ładowarki.

W zaistniałej sytuacji niezbędna jest każda pomoc. Uchodźcom z Ukrainy można również udzielić wsparcia finansowego na https://liblink.pl/drKiCYODDy18 lutego 2022 r.Kocha, lubi, szanuje...

Chyba każdy zna tę wyliczankę, a przypominamy ją sobie najczęściej 14 lutego, w dzień świętego Walentego. Walentynki tak na dobre zagościły w naszej polskiej kulturze, że trudno sobie wyobrazić, by szkoła o nich zapomniała. Najmłodsi uczniowie już od samego rana przygotowywali czerwone serduszka dla wybranej osoby, by wyrazić swoje uczucia. Szczególnie dobrze sprawdziło się „pudełko przyjaźni” w klasie II c, do którego dzieci wrzucały deklaracje szczerej przyjaźni, solidarności, serdeczności i zaufania. Być może adresaci tych sympatycznych wyznań poczuli nieco mocniejsze bicie serca...17 lutego 2022 r.W karnawale

Choć ze względu na nauczanie zdalne nie ma w szkole klas V-VIII, to 24 stycznia wcale nie było tu cicho. A to wszystko z powodu karnawału. Tego dnia w sali tanecznej zabrzmiała muzyka, a na korytarzach zaroiło się od kolorowych strojów. Pani Iwona Nadolna aranżowała zabawy dla każdej kolejnej grupy dzieci, organizowała konkursy i całkiem skutecznie zachęcała małych tancerzy do pląsów i przytupów. Tak bawiły się klasy I-III. Widzieliśmy wspaniałych rycerzy i piękne królewny, smoki, potwory, czarnoksiężników, postaci znane z książek i filmów, wszystkie czarodziejskie i fantastyczne.

Po zabawie był czas na słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice poszczególnych klas. A panie wychowawczynie jak zwykle pracowały nad stworzeniem tej wspaniałej, przyjaznej atmosfery, w której wszystkie dzieci mogły czuć się szczególnie wyróżnione, niczym bohaterowie najpiękniejszych baśni.14 lutego 2022 r.Wspieramy WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już na dobre wpisała się w kalendarz szkolnych wydarzeń. W tym roku wystartowaliśmy po raz 22. I chociaż czas upływa, a pierwsi szkolni wolontariusze są już od dawna dorosłymi ludźmi, to jedno się nie zmieniło: wciąż trwa ten porywający entuzjazm, wynikający z przekonania, że pomoc jest potrzebna. Tym razem Orkiestra pracowała na wsparcie diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. 30 stycznia młodzież naszej szkoły mimo niesprzyjającej pogody, rozpoczynających się ferii i trwającej wciąż pandemii wzięła udział w finale, zbierając do tradycyjnych skarbonek z czerwonym sercem ofiarowane przez przechodniów pieniądze. Akcja koordynowana przez szefa szkolnego sztabu p. Krzysztofa Ptasińskego oraz zastępczynię szefa p. Magdalenę Donat wskazała w kolejnych etapach zbiórki na kompetencje nauczycieli w kierowaniu pracami młodzieży, dowiodła też ogromnego zaangażowania uczestników. Uzbieraliśmy 50717 zł, kwotę tę zasiliła dodatkowo wpłata 820 zł do eSkarbonki, dokonana przez jednego z uczniów. Łącznie przekazaliśmy na szlachetny cel ratowania zdrowia i życia dzieci 51537 zł. Serdecznie dziękujemy organizatorom za umiejętne jednoczenie uczniów w działaniu na rzecz spraw wielkich i ważnych, a młodzieży – za odpowiedzialną postawę i gorące serca.24 stycznia 2022 r.Drodzy Uczniowie!

Przed Wami zimowa przerwa w nauce. Mimo trudnych, pandemicznych okoliczności życzymy Wam radosnych i niezapomnianych ferii. Spędźcie ten czas aktywnie i wesoło, w pełni zasłużenie korzystając z wolnych dni. Odpoczywajcie, cieszcie się relaksem, poznajcie nowych przyjaciół i nowe miejsca!

Jednocześnie prosimy - nie zapominajcie o bezpieczeństwie swoim i Waszych najbliższych.

    • Bądźcie widoczni na drodze!
    • Myślcie i przewidujcie konsekwencje swoich zachowań na stokach, wyciągach i innych miejscach zabaw!
    • Używajcie kasków chroniących głowę!
    • Pamiętajcie o telefonie alarmowym 112!
    • Przestrzegajcie zaleceń covidowych!

14 stycznia 2022 r.Szanowni Państwo – Rodzice, Nauczyciele! Drodzy Uczniowie!

Z dumą i radością informujemy, że nasza szkoła, w roku szkolnym 2020/2021, zajęła I miejsce w rankingu szkół podstawowych, pod względem wyniku egzaminu ósmoklasisty. O miejscu w zestawieniu zdecydowała średnia wyników ze wszystkich zdawanych przedmiotów.

Gratulujemy Uczniom i Nauczycielom!
Dyrekcja Szkoły

L.P.
Nazwa szkoły
Ulica nr
Wynik
1
PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 92
ul. Patriotów 347
93,53
2
PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 81 FUNDACJI "RODZICE DZIECIOM"
ul. Ludwika Krzywickiego 30
92,41
3
SZKOŁA PODSTAWOWA PRZY SPOŁECZNYM LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM NR 4 IM. BATALIONU AK "PARASOL"
ul. Hawajska 14a
91,19
4
PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 SIÓSTR NIEPOKALANEK IM. BŁ. M. MARCELINY DAROWSKIEJ
ul. Jerzego Zaruby 2
90,86
5
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9 SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO
ul. Wiolinowa 6
90,57
6
PRYWATNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 51 IM. JANA BRZECHWY
ul. Harfowa 2
88,96
7
SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 10 IM.KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO
ul. Ostrobramska 72
88,77
8
SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA INTEGRACYJNA NR 100 SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO
ul. Wolumen 3
88,69

Fragment rankingu został opublikowany za zgodą wydawcy portalu miastopociech.pl (całość artykułu dostępna na stronie: https://www.miastopociech.pl/aktualnosci/ranking-warszawskich-szkol-podstawowych-2021)22 grudnia 2021 r.Jest taki dzień...

To był naprawdę piękny dzień w naszej szkole, dzień „bardzo ciepły, choć grudniowy”. Jeszcze teraz, mimo że upłynęło parę dni, wracamy do niego wspomnieniami. Siedzieliśmy w grupach albo całymi klasami na korytarzach, z powodu pandemii rozlokowani w różnych miejscach, na parterze, na pierwszym piętrze, na drugim. Śpiewaliśmy kolędy, niektórzy głośno dostrajali swój głos do prowadzonego przez pana Jarka Woźniaka chóru, inni tylko nucili lub po prostu słuchali. „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Maleńka cicha stajenka licha”, „Lulajże, Jezuniu” i inne kolędy wypełniły całą przestrzeń. Nastrój świąt Bożego Narodzenia ogarnął szkołę.

Dziękujemy panu Jarkowi, który podarował nam tę namiastkę świąt, oraz jego chórzystkom za to, że potrafili w tak miły, sympatyczny sposób przywołać świąteczną atmosferę i obudzić w nas najlepsze uczucia.

Słowa Pani Dyrektor o tym, że „Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy nasza życzliwość dla świata nabiera szczególnej mocy, to czas okazywania bliskim troski, obdarowywania serdecznym słowem” nabrały szczególnej mocy. Chyba każdy z nas teraz wierzy, że muszą spełnić się pełne serdecznego ciepła życzenia Pani Dyrektor, „aby święta stały się czasem odpoczynku i wytchnienia od codziennych problemów, by przyniosły radość i nadzieję na spełnienie marzeń, by dały wiarę w dobro i szlachetność ludzi”. A przekaz, by rok 2022 „pozwolił z ufnością patrzeć w przyszłość oraz skłonił do podejmowania ciekawych wyzwań i snucia odważnych, mądrych planów” może stanie się naszą dewizą?

20 grudnia 2021 r.Klimat świątecznych tradycji

Święta już naprawdę blisko, o czym świadczy nie tylko kalendarz, ale też atmosfera w szkole, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej uroczysta. Wystrój pomieszczeń i dobiegająca z głębi korytarzy melodia kolęd nie pozostawiają wątpliwości, że to naprawdę już niedługo. A skoro tak, to na pewno warto poznać świąteczne tradycje, przecież troskliwie pielęgnujemy je od wielu pokoleń i chyba nikt nie zaprzeczy, że bez nich święta straciłyby swój niepowtarzalny klimat.

Jak stworzyć ten klimat, jeśli nie serdecznym słowem i życzliwością? To na pewno jest najważniejsze, ale oprócz gorących serc – musi być choinka pełna kolorowych, błyszczących bombek!

Klas I b już wie, jak powstają takie bombki. Wycieczka do fabryki, w której pieczołowicie, z ogromną starannością produkuje się i zdobi te kruche cudeńka, pozostawiła wiele wrażeń. Dzieci dały prawdziwy popis swych umiejętności artystycznych, gdy z zachwytem w oczach tworzyły małe dzieła sztuki.

Za świąteczne malowanie wzięła się również klasa III a. Tym razem nie pędzelkiem i farbkami, lecz... lukrem, kolorowym kremem, czekoladowymi kuleczkami. I oczywiście nie na szkle, tylko na aromatycznych wypiekach, kuszących niepowtarzalnym smakiem. Ile pierniczków ozdobiono, a ile z nich zjedzono – pozostanie słodką tajemnicą małych artystów.


12 grudnia 2021 r.Święty Mikołaj w szkole

Czy jest w szkole uczeń, który nie czekałby z rosnącą niecierpliwością na dzień 6 grudnia? Odpowiedź uzyskaliśmy w czasie odwiedzin świętego Mikołaja w każdej z klas – od pierwszych do ósmych. Zarówno najmłodsi, jak i ci trochę starsi z ekscytacją witali postać z białą brodą i w tradycyjnym mikołajowym stroju, z towarzyszącym mu reniferem. Za drzwiami czaiły się elfy, czyniąc nieco hałasu, co jeszcze bardziej intrygowało dzieci, przejęte tą niecodzienną sytuacją. Widok był imponujący, jednak najważniejsze było to, co Mikołaj przyniósł w prezencie. Chyba nikogo nie zawiódł! Każda klasa otrzymała ciekawą grę planszową (w dobie zabawek elektronicznych to prawdziwy rarytas), każde dziecko dostało coś słodkiego. Radości było naprawdę wiele. A ile śmiechu, gdy pod postaciami w czerwonych płaszczach rozpoznawano... chłopców z VIII d!

Niemal żadna klasa nie odstąpiła od tradycji wzajemnego obdarowywania się upominkami. Atrakcje nie ominęły też dzieci uczących się w trybie zdalnym. Ten dzień był pełen niespodzianek, słodyczy, gorących wykrzykników i… szeleszczących papierków.

Poniżej zamieszczamy portrety Mikołajów oraz zdjęcia z klas: I b, III a, III b i IV a.
10 grudnia 2021 r.Nie bądźmy obojętni…

Grudzień to taki miesiąc, w którym budzi się w nas wrażliwość na krzywdę innych. Ze szczególną wyrazistością dostrzegamy, że ktoś jest samotny, bezradny. I pełni empatii wyciągamy rękę do takiej osoby, by obdarzyć ją choćby odrobiną serdeczności i troski. Gdy świat dokoła nas rozbrzmiewa melodią kolęd, nie sposób przejść obojętnie wobec kogoś, kto potrzebuje pomocy. Pamiętaliśmy o tym zawsze, od początku istnienia naszej szkoły czuliśmy potrzebę dzielenia się radością i serdecznym słowem. Nasze coroczne pikniki charytatywne dawały wielu nieznanym nam ludziom namiastkę prawdziwych świąt, gdy wraz z prezentem i życzeniami docierała do nich myśl, że dobro istnieje.

W tym roku również, choć pandemia stawia przed nami poważne przeszkody, nie zamykamy oczu na czyjeś nieszczęście. Nie będzie wprawdzie barwnego, roztańczonego i rozśpiewanego pikniku, nie będzie stoisk z wykonanymi przez dzieci ozdobami choinkowych. Nie spotkamy się w grudniową sobotę, by przeprowadzić wielką akcję dobroczynną na rzecz podopiecznych wielu fundacji i hospicjów. W zamian za to angażujemy się w działania organizacji, których celem, tak jak naszym, jest pomaganie każdemu, kto bardzo tej pomocy potrzebuje.

Chcemy wywołać uśmiech na twarzach ludzi, których przytłacza nostalgia za ojczyzną. Mowa o Polakach mieszkających na Wileńszczyźnie i na Ukrainie, o tych, którzy żyją za naszymi wschodnimi granicami w poczuciu wyobcowania, bo nie znajdują wokół znajomych krajobrazów, nie słyszą ojczystego języka. Często czują się zapomniani i odrzuceni, jak ludzie bez ojczyzny. Dlatego wolontariusze z naszej szkoły z wielkim zapałem włączyli się do działań Fundacji Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, która kolejny już raz wystąpiła z projektem niesienia pomocy Kresowianom. Młodzież z klas VII i VIII przygotowywała paczki z produktami żywnościowymi pozwalającymi rodakom za granicą spędzić święta zgodnie z polską tradycją, w uroczystym nastroju i z przekonaniem, że nie są sami w swych odległych krajach, bo tu, w ojczyźnie o nich pamiętamy. Pod opieką pani Janiny Karczewskiej i przy wsparciu pani dyrektor Anny Grządkowskiej uczniowie bardzo pracowicie spędzili sobotę 4 grudnia. Ich trud został doceniony przez organizatorów, którzy podziękowali im za wyjątkowe zaangażowanie w działalność charytatywną i dużą wrażliwość społeczną.

Warto jeszcze powiedzieć, że wspomniane zdarzenie miało miejsce w przeddzień Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, który świętujemy 5 grudnia. Nasi szkolni wolontariusze zapisali już piękne karty swej bezinteresownej działalności, bo choć od inauguracji roku szkolnego minęły zaledwie 3 miesiące, dali nam się poznać w akcjach „Wolontariusze na start!”, „Bieg z Radością” oraz w obecnej - „Paczka na Kresy”. Nie wątpimy, że to nie koniec ich aktywności. Życzymy im niesłabnącej energii oraz satysfakcji z pracy wymagającej wiele poświęcenia i wyrzeczeń.
1 grudnia 2021 r.Trzy miesiące nauki za nami. Jesień w pełni, parę razy nawet dała o sobie znać nadchodząca zima i, ku radości najmłodszych, poprószył za oknem pierwszy śnieżek... Jeszcze kilka lat temu, o tej porze roku, bylibyśmy w ferworze przygotowań do tradycyjnego, corocznego szkolnego Pikniku Charytatywnego, lecz ten grudzień, kolejny już niestety raz, zdominowała epidemia covid-19 i związane z nią obostrzenia. W listopadzie niektóre z klas zmuszone były do czasowego przejścia na zdalny tryb nauki. Pojawiły się pierwsze zachorowania wśród dzieci i nauczycieli. Na szczęście wszyscy łagodnie przeszli infekcje i po okresie koniecznej izolacji wracali do nauki i pracy.

W listopadzie w naszej szkole uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W środę 10 listopada odświętnie ubrani i patriotycznie nastrojeni przy akompaniamencie p. Jarosława Woźniaka odśpiewaliśmy hymn naszego kraju. Przez cały dzień na lekcjach muzyki, zajęciach z wychowawcą i języku polskim z zaangażowaniem śpiewaliśmy patriotyczne pieśni polskie.

16 i 17 listopada odbyły się Dni Otwarte, czyli indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami. W tym roku rozmowy prowadzone były zdalnie, na platformie Teams.

Przed nami grudzień i czas wystawiania przewidywanych ocen półrocznych.

Życzymy Wam, aby były one jak najlepsze. :-)
5 listopada 2021 r.Nie zdążyliśmy się obejrzeć, jak minął październik! Obawialiśmy się nauki zdalnej, ale na szczęście jesteśmy razem, stacjonarnie! :-) Jesień okazała się dla nas wyjątkowo łaskawa, nie brakowało słońca, dlatego każdą wolną chwilę staraliśmy się spędzić aktywnie, na świeżym powietrzu. W przerwach wychodziliśmy na boisko szkolne, graliśmy w ping ponga i integrowaliśmy się na tarasie "Białej".

Wielu uczniów klas siódmych i ósmych wzięło udział w przedmiotowych konkursach kuratoryjnych. Ponieważ wiemy, jak są one trudne, jesteśmy dumni, że mamy już kolegów i koleżanki, którzy awansowali do rejonowych etapów konkursów. Trzymamy za Was mocno kciuki!

14 października, jak co roku, świętowaliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten, choć spędzony przez nas w szkole, pełen był radości, słodyczy i uśmiechu. Naszym Nauczycielom, raz jeszcze, życzymy nieustającej satysfakcji z pracy i samych wzorowych ;-) uczniów!

Przez cały miniony miesiąc - z inicjatywy Samorządu Szkolnego - prowadziliśmy zbiórkę karmy i artykułów niezbędnych schroniskowym zwierzętom. W każdej sali pojawiły się pudełka na przeróżne psie akcesoria, które, ku naszej radości, szybko zapełniły się darami dla potrzebujących czworonożnych przyjaciół z Azylu pod Psim Aniołem. Wielkie dzięki dla wszystkich zaangażowanych w akcję uczniów i nauczycieli!

Październik obfitował również w szereg, bliższych i dalszych, wycieczek klasowych. Najdalej i najdłużej bawiła i integrowała się klasa 8D, która trzy dni spędziła na urokliwym Podlasiu. Inni wyjeżdżali na krótsze, lecz równie udane, wypady. Klasy piąte odwiedziły bajkową Łódź, czwartoklasiści wędrowali po Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a starsi spacerowali po Warszawie szlakiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dużo radości i emocji dostarczył uczniom klas czwartych i piątych wyjazd do Julinka, a szóstoklasistom ekscytujących doznań naukowych zapewniła wizyta w Labosferze.

Wszystkich październikowych wycieczek nie sposób wymienić i opisać, pozostały roześmiane zdjęcia i niezapomniane wspomnienia. Liczymy, że listopad będzie równie "uśmiechnięty"! :-))


25 października 2021 r.

Ślubowanie klas pierwszych

Dnia 20 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci z klas pierwszych. W tym podniosłym wydarzeniu brali udział uczniowie klasy 1A i 1B wraz z wychowawczyniami - p. Teresą Kułak oraz p. Anią Jankun, dyrekcja szkoły, a także rodzice bohaterów uroczystości.

W niezwykle uroczystej atmosferze uczniowie klas pierwszych ślubowali godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrekcja dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem ramion dzieci. Od tej chwili stały się one nowymi, pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej rodziny.

Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!


12 października 2021 r.

Szanowni Państwo!

Szanowni Państwo! Drodzy Wychowawcy! Kochani Uczniowie!

W dniach 15.10-29.10.21 w ramach Miesiąca Dobroci dla Zwierząt prowadzimy zbiórkę karmy oraz innych akcesoriów dla Fundacji Azylu pod Psim Aniołem w Falenicy.

Zbiórkę prowadzi każda z klas pod nadzorem przewodniczącego, który przygotowuje miejsce i karton, do którego wkładamy przyniesione rzeczy.

Samorząd Szkolny zachęca do pomocy milusińskim falenickiej Fundacji!

Łączmy siły i pomagajmy! :) http://www.psianiol.org.pl/
8 października 2021 r.

ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy Rodziców uczniów klas pierwszych na uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia naszej szkoły, która odbędzie się 20 października 2021 r. o godz. 1700 w Sali gimnastycznej.

Dyrekcja, Nauczyciele, UczniowieZapraszamy maksymalnie dwóch opiekunów do jednego dziecka i prosimy o przybycie w maseczkach ochronnych.


7 października 2021 r.

1 września w naszej szkole – tak jak w tysiącach szkół w całej Polsce – zabrzmiał pierwszy dzwonek. Wróciliśmy do nauki, spotkań z wychowawcami i nauczycielami oraz kolegami i koleżankami. Długi czas nauki zdalnej w poprzednim roku szkolnym sprawił, że stęskniliśmy się za murami naszej „Białej”.

Wrześniowa pogoda sprzyjała aktywnościom na świeżym powietrzu. Nie tylko przerwy, ale również niektóre lekcje spędzaliśmy na boisku. Nie da się ukryć, że pracy we wrześniu także mieliśmy sporo. Nauczyciele sprawdzali, ile zostało w uczniowskich głowach po wakacyjnej przerwie…😉

Uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach😊Zobaczcie zdjęcia.

Klasa 8a wraz z Wychowawczynią i ukochanym Panem od fizyki zwiedziła Trójmiasto, klasy 3 poznawały historię Starego Miasta oraz podziwiały piękno Podlasia. Klasy 7a i 7c wraz z Opiekunami podążały szlakiem Jana Kochanowskiego, zwiedzając Czarnolas oraz poznały historię urokliwego Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Następnie wybrały się w podróż szlakiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w wędrówkę od miejsca jego urodzenia, aż po miejsce pochówku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Wrzesień minął nam także pod znakiem kontaktu z kulturą wysoką. Klasa 4a wraz z Wychowawcą wybrała się na spektakl do Teatru Syrena, a następnie swój apetyt uzupełniła, uczestnicząc w warsztatach kulinarnych. Było po prostu elegancko i pysznie 😊 Klasy 3a i 3b spędziły czas na planie filmowym, gdzie wcieliły się nie tylko w rolę publiczności, ale także stawiały pierwsze aktorskie kroki… Cała społeczność szkolna świętowała hucznie Dzień Jesieni oraz Dzień Chłopaka.😊

Spójrzcie tylko na zdjęcia – uśmiechnięte buzie dzieci, ciekawe miejsca i słoneczna, jesienna pogoda! Takiej cudownej aury i uśmiechu na twarzy, jak we wrześniu, życzymy Wam także w kolejnych miesiącach roku szkolnego 😊


5 października 2021 r.

WOLONTARIAT

3 października br. uczniowie klasy 8c pod opieką Pani Janiny Karczewskiej wzięli udział w akcji „ Wolontariat na start”. Impreza odbyła się na terenie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 8 w Warszawie-Radości w ramach wyróżnienia za zeszłoroczną pracę na rzecz potrzebujących. Nasi uczniowie – wolontariusze brali udział w grze terenowej prowadzonej przez studentów AWF. Zajęcia sprawnościowe przeplatane były zabawą i integracją przy pieczeniu kiełbasek. Klasie 8c dopisywała nie tylko jesienna pogoda, ale także radość z kontaktu i z zabaw z rówieśnikami. Zdjęcia poniżej.

Brawo 8c!


17 sierpnia 2021 r.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022       1 września 2021

SPOTKANIA Z WYCHOWAWCAMI
(Na spotkanie zapraszamy Uczniów z jednym Rodzicem/Opiekunem)

   godz. 9:00
      parter     klasy:    2a (sala gimnastyczna),     3c (s.4)
      I piętro    klasy:    7b (s.22),    3b (s.13)
      II piętro    klasy:    8a (s.34),    8b (s.33),    8c (s.25),    8d (s.32)
   
   
   godz. 11:00
      parter     klasy:    1a (sala gimnastyczna),     2c (s.1)
      I piętro    klasy:    3a (s.14),     4b (s.15)
      II piętro    klasy:    7a (s.22),     7c (23)
   
   
   godz. 13:00
      parter     klasy:    1b (sala gimnastyczna)
      I piętro    klasy:    2b (s.12),     5a (s.11)
      II piętro    klasy:    4a (s.21a),     5b (s.25),     6 (s.35)

24 czerwca 2021 r.


Dnia 26 czerwca 2021 roku kolejny rocznik opuścił mury naszej „Białej” i wyruszył w świat. W wyjątkowych okolicznościach, zgodnie z reżimem sanitarnym, pożegnaliśmy uczniów klas ósmych, tj. klasy 8a i 8b.
Uśmiechom i życzeniom nie było końca…
Naszym drogim Absolwentom życzymy sukcesów i powodzenia na dalszej ścieżce edukacyjnej. Ufamy, że wspomnienie z naszej szkolnej społeczności pozostaną z Wami na zawsze.

POWODZENIA KOCHANI!22 czerwca 2021 r.


Czerwiec to jeszcze nie są wakacje, ale to zdecydowanie lubiany przez nas miesiąc w roku! :-) Zaczyna się Dniem Dziecka i obfituje w szereg - krótszych i dłuższych - wycieczek szkolnych.

Niezapomniane chwile przeżywaliśmy w tym roku w Nieborowie na warsztatach edukacyjnych Akademii Pana Kleksa (3a), w Wiosce Afrykańskiej w Sobanicach (6a), a także pokonując leśne szlaki Puszczy Kampinoskiej (4a, 4b).

Łączyliśmy też naukę z relaksem odwiedzając miejsca związane z Janem Kochanowskim (7c), eksperymentując na warsztatach chemicznych w Labosferze (3b, 3a), czy też aktywnie zwiedzając Centrum Nauki Kopernik.

Integracji po pandemii sprzyjały też liczne gry i zabawy ruchowe - na szkolnym boisku, w parku trampolin (6b) oraz parku edukacji i rozrywki "Farma Iluzji" (kl. 5).


18 czerwca 2021 r.

PODRĘCZNIKI


Informujemy, że w bibliotece szkolnej można już kupić komplety podręczników do kl. I.
    Cena za cały komplet (cz. I i II) wynosi 250.00 zł.
    Cena za II część wynosi 150.00 zł (dotyczy osób, które na zebraniu odebrały część I).

Prosimy o szybki odbiór w godz. 730-1600.
28 maja 2021 r.

EGZAMINY

Miniony tydzień był niezwykle ważny i trudny dla naszej szkolnej społeczności, a zwłaszcza dla najstarszych uczniów, którzy przystąpili do obowiązkowych egzaminów ósmoklasistów. W tym roku, po raz drugi w historii, egzamin odbył się na specjalnych zasadach wymuszonych pandemią COVID 19.

Uczniowie "Białej" sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Kiedy młodsi cieszyli się wolnymi od zajęć dniami, najstarsi od rana - w galowych strojach - zmagali się z arkuszami testowymi. Nie obyło się bez odrobiny napięcia i lekkiego stresu wśród uczniów, rodziców i - kibicujących młodzieży - nauczycieli, ale wszyscy są dobrej myśli i z niecierpliwością czekają na lipcowe wyniki egzaminów.

31 maja w szkole spotkają się wszystkie (!) klasy. To już naprawdę koniec etapu nauki zdalnej w bieżącym roku szkolnym. Przed nami miesiąc tradycyjnych zajęć w salach. Ale ... :-) Wracamy z uśmiechem :-) , bo już 1 czerwca czeka nas moc radości związanych z jednym z naszych ulubionych świąt - DNIEM DZIECKA! Lody, pizza, spacer, klasowe kino, gry, zabawy ... I jak tu nie lubić takiej szkoły...? ;-)

19 maja 2021 r.

WOLONTARIAT

Klasa 7a wraz ze swoją wychowawczynią, panią Janiną Karczewską, przy ogromnym zaangażowaniu i wsparciu Rodziców, wzięła udział w akcji wolontariackiej na rzecz kolegów i koleżanek z Białorusi, którzy kształcą się w Zespole Szkół Specjalnych w Miedzeszynie. Uczniowie przygotowywali paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami pod okiem kierownika Biblioteki w Miedzeszynie. W paczkach znalazły się m. in. ubrania, plecaki czy przybory szkolne. W ramach podziękowań uczniowie klasy 7a otrzymali pamiątkowy dyplom wraz z pięknym obrazem. Brawo 7a! Jesteśmy z Was bardzo dumni!


13 maja 2021 r.

W maju powitaliśmy w szkole uczniów klas 1-3, którzy po kolejnym etapie nauki zdalnej, ponownie zasiedli w swoich ławkach. Wszyscy stęsknieni za kolegami, wspólnymi zabawami, głodni wiedzy i spragnieni pozaszkolnych wycieczek, 4 maja z uśmiechem pojawiali się w drzwiach "Białej". :-)

Szkoła "na odległość" posiada wiele zalet, ale nie zastąpi realnych kontaktów między uczniami. Po powrocie, na szkolnych korytarzach, toczyło się nasze klasyczne życie szkolne. Choć w maseczkach, choć z dystansem - byliśmy znowu razem!

Tradycyjne lekcje przeplatały się w maju z ciekawymi spotkaniami i niezapomnianymi wycieczkami pozaszkolnymi. Klasy drugie zaprosiły do siebie funkcjonariuszy Straży Miejskiej, którzy uczyli najmłodszych, jak żyć bez przemocy, pielęgnować właściwe relacje, kontrolować emocje oraz jak rozwiązywać trudne sytuacje...

Klasy pierwsze, bardzo aktywnie, uczestniczyły w zajęciach "Spotkanie z nieznajomym", które również prowadzone było przez Straż Miejską. Zaproszeni goście tłumaczyli najmłodszym, jak należy zachować się podczas spotkania z nieznanymi osobami, tak aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, będąc jednocześnie uprzejmym i ... asertywnym.

Trzecioklasiści nie mogli doczekać się wycieczki do Mostówki, gdzie w pięknej scenerii obszaru Natura 2000, wśród lip, sosen i brzóz, tworzyli własne, gliniane cuda. Do Warszawy wrócili bogatsi o tajniki wykonywania i ozdabiania ceramiki, z własnoręcznie zrobionymi pamiątkami! Takie niezapomniane, twórcze przygody czekają w czerwcu również uczniów klas pierwszych, którzy - poza Mostówką - odwiedzą również mistrza stolarskiego i zapoznają się z kunsztem obróbki drewna.

31 maja do szkoły wracają wszyscy uczniowie. Ale zanim to nastąpi - młodzież z klas ósmych napisze swoje pierwsze w życiu egzaminy kończące szkołę.

Drodzy Ósmoklasiści! Życzymy Wam dużo optymizmu, szczęścia oraz tego, byście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę. Wierzymy, że wyniki majowych egzaminów otworzą Wam możliwości realizacji wszystkich życiowych planów. Powodzenia!2 maja 2021 r.

Konkurs literacki

Mimo pandemii i nauczania zdalnego uczniowie rozwijają skrzydła. Maja Zaklika z kl. VI c, Adam Wichrowski z kl. VII d i Kamil Płatek z kl. VIII a wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Nowej Ery „Startujemy w przyszłość”. Prace literackie, poruszające kwestie odpowiedzialności człowieka za losy świata, wymagały wiele inwencji, wyobraźni i, oczywiście, umiejętności pisarskich. Jak spisali się uczestnicy z naszej szkoły? Wyniki poznamy już 25 maja, ale trzeba wziąć pod uwagę, że organizatorzy konkursu wytypują tylko 15 laureatów z klas V-VIII z całej Polski.

Trzymajmy kciuki, bo prace naszych uczniów są naprawdę tego warte!


23 kwietnia 2021 r.

Nauka hybrydowa i zdalna

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN od 26 kwietnia 2021 roku klasy 1-3 pracują w systemie hybrydowym. W klasach starszych kontynuowana jest nauka zdalna.18 marca 2021 r.

Nauka zdalna

Informujemy, że na konferencji prasowej dnia 17 marca 2021r. przekazano decyzję rządu dotyczącą przejścia klas 1-3, do dnia 09.04.2021r., w tryb nauki zdalnej.

Od 22 marca do 9 kwietnia 2021r. cała szkoła pracuje zdalnie.15 lutego 2021 r.

Karnawał

Minął miesiąc od powrotu klas młodszych do szkoły. Cieszyliśmy się na ponowne spotkanie z kolegami i nauczycielami, a ponieważ był to czas karnawału poza nauką wiele się działo! :-) Dzień Śpiocha, Walentynki klasowe, a także kolorowy bal karnawałowy na długo pozostaną w naszej pamięci...


2 lutego 2021 r.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wolontariusze naszej szkoły już dwudziesty pierwszy raz uczestniczyli w Finale WOŚP. Celem tegorocznej akcji pod hasłem „Finał z głową” była zbiórka pieniędzy na zakup najnowocześniejszych urządzeń do diagnostyki głowy dla dziecięcych oddziałów laryngologii i otolaryngologii.

Starania naszych uczniów dały konkretny efekt, ponieważ 29. Finał WOŚP podsumowali kwotą

89 647,06 zł

Dziękujemy Wszystkim wspierającym naszą akcję.

Dyrekcja Szkoły18 stycznia 2021 r.

Drodzy - Uczennice, Uczniowie!

Witam Was noworocznie w ten mroźny poferyjny dzień.
Wiemy już wszyscy, że nauka zdalna w klasach 4-8 została przedłużona do końca stycznia, a co będzie dalej...?
Bez względu na wszystko, bierzemy się do pracy - zdalnie i stacjonarnie (klasy 1-3 są już w szkole).

Przypominam, że w tym tygodniu odbędzie się druga część etapu rejonowego kuratoryjnych konkursów przedmiotowych:
   - wtorek - konkurs historyczny (9:00) oraz konkurs fizyczny (12:00);
   - środa – konkurs geograficzny (9:00);
   - czwartek – konkurs biologiczny (9:00) oraz WOS (12:00).

Zakwalifikowanych do nich uczniów zapraszamy do szkoły na godz. 8:45 lub/i 11:45. Uczniowie biorący udział w dwóch konkursach jednego dnia, w oczekiwaniu na kolejny konkurs, nie opuszczają szkoły.
W dniach 26-28.01.2021 organizujemy w szkole egzaminy próbne dla klas 8. Z ich przebiegiem zapoznam Ósmoklasistów w najbliższych dniach.
Ponadto, w dwie soboty stycznia – 23.01. i 30.01., w godz. 8:30 – 13:10, odbędą się w szkole, także dla klas ósmych, zajęcia przygotowujące do egzaminów. Harmonogram tych spotkań przekażą Wam wychowawcy klas.
Przypominam, że do 29.01. wystawiane są oceny semestralne. Rada klasyfikacyjna odbędzie się 2 lutego.
Powodzenia!
Anna Grządkowska

15 stycznia 2021 r.

Organizacja nauki w szkołach i placówkach po feriach

14.01.2021
Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie szkół specjalnych wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Nadal będzie można realizować praktyczną naukę zawodu w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Przedstawiamy szczegóły dotyczące organizacji funkcjonowania szkół i placówek po feriach.

Nauka w klasach I-III szkół podstawowych

W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom, opracowaliśmy wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie reżimu sanitarnego dla tych klas.

Nauka w szkołach i placówkach specjalnych

Od 18 stycznia br. do szkoły wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej.

Podobnie jak przed feriami dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, decydują o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.

Ograniczenie funkcjonowania, tak jak do tej pory, nie będzie dotyczyło szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii ze względu na specyfikę ich działania.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym

Od poniedziałku, 18 stycznia br. szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe,

na takich zasadach jak przed feriami, mogą prowadzić kształcenie praktyczne z zachowaniem reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.

Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

Praktyki zawodowe w zawodach morskich ze względu na swoją specyfikę nie podlegają ograniczeniu w zakresie dopuszczalnej liczby godzin w tygodniu.

Uczniowie branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, nadal mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

Nauka zdalna na terenie szkoły dla uczniów potrzebujących wsparcia

Dyrektor szkoły nadal ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole (dotyczy szkół podstawowych ogólnodostępnych i integracyjnych), którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub z powodu innych ważnych przyczyn nie mogą uczyć się w domu.

Opieka świetlicowa dla najmłodszych uczniów

Dyrektorzy szkół podstawowych, w tym artystycznych, w których jest prowadzone kształcenie ogólne w zakresie podstawy programowej, są zobowiązani do prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczniów klas I-III.

Działalność domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych

Zamknięte będą publiczne i niepubliczne domy wczasów dziecięcych i szkolne schroniska młodzieżowe. Placówki te organizują dla dzieci i młodzieży zajęcia na terenie swoich obiektów. Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią obecnie nie mogą realizować swoich statutowych zadań.

Konsultacje dla zdających egzaminy

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Organizacja konkursów, olimpiad lub turniejów w szkole, centrum lub placówce

Podobnie jak przed feriami dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Szkolenie sportowe w szkołach i oddziałach sportowych oraz szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego

Zachowujemy również możliwość realizacji szkolenia sportowego w tych oddziałach i szkołach w formie stacjonarnej, tj. w miejscu ich prowadzenia.Wytyczne MEiN, GIS i MZ dla szkół

Przypominamy, że wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowaliśmy wytyczne dla dyrektorów szkół. Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa zarówno uczniów, jak i kadry pedagogicznej, a także rodziców.

Wytyczne te w dużym stopniu opierają się na zapisach znanych już m.in. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi

dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3: Wytyczne dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

dla szkół podstawowych klas I-III : Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych

dla szkół i placówek realizujących edukację stacjonarnie: zalecenia dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół i placówek, które znajdują się w strefie czerwonej/żółtej

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.


Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Zobacz więcej


ul. Patriotów 347
04-760 Warszawa
e-mail: psp92@szkolaprywatna92.edu.pl
tel.: (22) 812-47-07
fax: (22) 812-40-76
PKO BP: 74 1020 1127 0000 1602 0008 5290
Copyright © 2012-2021 | Powered by Yancoon Lagoon